תוכן עניינים

יצירת קשר מהיר

איך מגישים בקשה לפשיטת רגל

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

אדם שנמצא במצב בו איננו מסוגל יותר לעמוד בחובות שלקח על עצמו מגיע להליך של פשיטת רגל.  המשמעות היא שגם בהתחשב בהכנסותיו הבאות הוא לא יצליח לפרוע את החובות שיש לו. כיוון שהוא מעוניין לפתוח דף חדש מבחינה כלכלית – יש לעבור את השלבים הנדרשים. איך עושים זאת בפועל?

 

מה השלבים שיש לעבור?

כדי להגיש בקשה לפשיטת רגל או מחיקת חובות בהוצאה לפועל יש מספר שלבים שהחייב (מגיש הבקשה) צריך להכיר:

  1. הגשת הבקשה – בשלב הראשון יש להגיש לכונס רשמי "בקשת חייב למתן צו כינוס ופשיטת רגל". הכונס בודק שהבקשה מולאה כראוי וכן מוודא שיוסדר מצד החייב תשלום פיקדון בסך 1600 ₪.

 

  1. הגשה לבית המשפט – הכונס צריך לאשר את הבקשה ולאחר מכן יש להגיש אותה גם לבית המשפט המחוזי לפי אזור מגורי החייב (או המקום בו העסק שלו ממוקם).

 

  1. צו כינוס נכסים – ברוב המקרים לאחר הגשת הבקשה בית המשפט נותן לבקשת החייבים צו כינוס נכסים וכך מתקדמים לשלב הבא. משמעות צו הכינוס היא שאסור בשלב זה לנושים לנקוט בהליכים משפטיים כנגד החייב – כלומר החייב מקבל הגנה מפני הנושים.

 

יש לציין שלאחר קבלת הצו, צריך לשלוח הודעה לנושים לגבי קבלתו, ולהם עומדת הזכות להגיש תביעת חוב.

 

  1. חקירת החייב: בתקופה הבאה, החייב נדרש להגיש דוחות חודשיים לגבי ההכנסות וההוצאות שלו במשך ההליך. המטרה היא לראות האם החייב מתנהל בצורה נכונה מבחינה כלכלית ולא נכנס לחובות נוספים. בנוסף, חוקרים בתקופה זו את החייב ומקיימים דיון בבקשתו לפשוט רגל.

 

מה יכולות להיות התוצאות לבקשת פשיטת הרגל?

האפשרות הראשונה היא קבלת הפטר חובות. משמע – החייב מקבל פטור מתשלום חובותיו. מטרת ההפטר היא לאפשר לאנשים שנותרו ללא רכוש להצליח להשתקם מבחינה כלכלית, שכן ללא ההפטר לא יעמדו בחובות שיש להם. יש לציין שהפטר לא יכול לחול לגבי חובות של מזונות או קנסות בעבור המדינה.

אפשרות נוספת היא תכנית פירעון. תכלית האפשרות הזו היא לגבש תכנית שתימשך כ – 3 שנים שעניינה בעצם לבדוק את מצבו הכלכלי של החייב. מתוך כך נותנים לו להחזיר את כל החובות שהוא מסוגל להחזיר, ורק לאחר שהוא עושה זאת, יקבל הפטר ושאר החובות שלו ימחקו.

האפשרות השלישית היא ביטול ההליכים. אפשרות זו תתממש במקרה בו נקבע שהחייב הגיש את הבקשה בדרך שאיננה בתום לב, או שלא שילם את התשלומים הנדרשים, או שלא הגיש את הטפסים הנדרשים.

 

האם ניתן להתחרט לאחר שהוגשה בקשה לפשיטת רגל?

לחייב מותר לחזור בו מהבקשה אם בית המשפט מאשר זאת. ככל שטרם ניתן צו כינוס נכסים ובית המשפט אישר את החזרה מהבקשה, החייב יכול בתוך 6 חודשים לפנות לכונס הרשמי ולקבל החזר (לפחות חלקי) של הפיקדון.

פושט רגל

פצוע
חוק ועריכת דין
תביעות ביטוח לנפגעי תאונות דרכים

בתקופה בה תאונות דרכים הפכו להיות ״מכת מדינה״, אנו נאלצים להתמודד, כמו רוב אזרחי ישראל בצורה כזו או אחרת, בהתמודדות עם השלכותיה של תאונת דרכים.

קרא עוד
תמרור תאונה
חוק ועריכת דין
איך להתנהל נכון בתאונת דרכים?

נפגעתם בתאונת דרכים? אתם זכאים לקבלת פיצוי. במדריך הבא נסביר צעד אחר צעד כיצד להתנהל נכון לאחר תאונת דרכים, לצורך מיצוי זכויותיכם במסגרת החוק. עברתם

קרא עוד
זקוק לייעוץ משפטי? צור קשר!