חיפוש

מה תפקידו של עורכך דין מקרקעין בעת מכירת דירה?

מכירת דירה היא תהליך מורכב הכרוך בהיבטים משפטיים, כלכליים ולוגיסטיים רבים. על מנת להבטיח מכירה חלקה, יעילה וללא תקלות, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין מנוסה. במאמר זה נעמיק בתפקידיו המרכזיים של עורך הדין לאורך שלבי המכירה השונים.

 

ייצוג בבדיקת נסח הטאבו

תפקידו הראשון של עורך הדין הוא לבצע בדיקה מקיפה של נסח הטאבו של הדירה. מטרת הבדיקה היא לוודא שהדירה רשומה כחוק על שם המוכר, וכן לאתר האם קיימים שעבודים, עיקולים, הערות אזהרה או זכויות צד ג' הרשומים על הנכס. במידה ונמצאו בעיות, עורך הדין ידריך את המוכר כיצד לטפל בהן על מנת שהמכירה תוכל להתבצע. בנוסף, עורך הדין יציג בפני הרוכש את ממצאיו ויסביר את משמעותם המשפטית.

 

ניסוח חוזה מכר וליווי המשא ומתן

לב העסקה הוא חוזה המכר, שבו נקבעים כל פרטי העסקה כולל מחיר, מועדי תשלום, מועד מסירת החזקה ותנאים מתלים שונים. עורך הדין ינסח בקפידה את החוזה על מנת שישקף נאמנה את הסיכומים אליהם הגיעו הצדדים, תוך שמירה על האינטרסים של המוכר.

במהלך המשא ומתן שמתנהל בדרך כלל בין הצדדים, עורך הדין יספק ייעוץ משפטי שוטף למוכר, יסביר את ההשלכות של הצעות ושינויים שונים, יציע פתרונות יצירתיים במקרה של מחלוקות וידאג שהחוזה הסופי יהיה הוגן, חוקי וברור.

מכירת דירה

ייצוג מול רשויות המס

מכירת דירה כרוכה בתשלומי מס שבח ומס רכישה. עורך הדין המלווה את העסקה יחשב את גובה המס אותו נדרש המוכר לשלם, יכין את הדיווחים הנדרשים ויגישם לרשויות המס. במקרים רבים ניתן להקטין את תשלום המס על ידי תכנון מס נכון.

למשל, פריסת תשלומים, ייחוס נכון של שווי הדירה ועוד. עורך הדין ייעץ למוכר כיצד למקסם את הטבות המס העומדות לרשותו כדי לשלם כמה שפחות מס בצורה חוקית. אם אתם זקוקים לסיוע מקצועי של עורך דין מומחה בתחום, פנו אל יוני לוי – עורך דין מקרקעין ותזכו בייצוג הטוב ביותר.

 

ביצוע התנאים המתלים והשלמת העסקה

בחוזי מכר רבים נקבעים תנאים מתלים שעל הצדדים למלא לפני השלמת העסקה, כגון קבלת היתר בנייה או אישור הבנק למשכנתא. עורך הדין יוודא שכל התנאים מולאו בזמן וכנדרש. במקרה של עיכובים או בעיות, יסייע עורך הדין בהתנהלות מול הרשויות או הבנק לזירוז התהליכים.

לאחר השלמת התנאים יתאם עורך הדין מועד לחתימת הצדדים על כל מסמכי העסקה ויוודא שהתמורה הועברה במלואה למוכר. לבסוף ידאג לרישום הזכויות בטאבו על שם הקונה.

 

טיפול בסוגיות שכירות

אם בדירה הנמכרת מתגוררים שוכרים, עורך הדין יבחן את חוזה השכירות וייעץ למוכר לגבי הדרך החוקית לסיים את השכירות, בהתאם לתנאי החוזה ונסיבות העסקה. במידה ונדרש פינוי של השוכרים באמצעות הליך משפטי, עורך הדין ייצג את המוכר בהליך זה מול השוכרים ובית המשפט.

 

חשיבות הסודיות והאתיקה

תפקיד חשוב נוסף של עורך הדין הוא שמירה קפדנית על כללי הסודיות והאתיקה המקצועית לאורך כל הליך מכירת הדירה. עורך הדין כפוף לחובת הסודיות ביחס לכל מידע שהגיע אליו מהלקוח, ואסור לו לעשות בו שימוש אלא לטובת קידום ענייניו של הלקוח.

בנוסף, על עורך הדין להקפיד על כללי האתיקה המחייבים אותו, ובכלל זה להימנע מכל ניגוד עניינים, לייצג את הלקוח בנאמנות ובמסירות, לספק לו מידע מלא ולהימנע ממצגי שווא. הפרת כללים אלו עלולה להוביל להטלת סנקציות משמעתיות על עורך הדין מצד לשכת עורכי הדין.

 

לסיכום

מכירת דירה היא עסקה מורכבת בעלת השלכות כלכליות ומשפטיות מרחיקות לכת. עורך דין מקרקעין הוא שותף חיוני לאורך כל שלבי התהליך – החל מבדיקת הזכויות בנכס, עובר בניסוח חוזה המכר וייצוג בהליכי המיסוי וכלה בהשלמת העברת הבעלות. לכן, ההמלצה היא לשכור שירותי עורך דין כבר בתחילת התהליך ולהסתייע בו לכל אורכו.

נדל_ן

אולי יעניין אותך גם

בדיקה מקיפה
חוקים
המחיר האמיתי של הדירה

קניית דירה היא אירוע משמח לכל הדעות, פרק חדש בחייך מתחיל, אך האם שמת לב לדבר חשוב? היום יש להיזהר ולקחת בחשבון את כל ההוצאות

קרא עוד »
חדר בשיפוץ
מקרקעין
דמי היתר לרשות מקרקעי ישראל

במידה ואתם, כמו תושבים רבים אחרים במדינה, חוכרים ממנהל מקרקעי ישראל קרקע ותרצו לעשות שינוי בייעוד הקרקע או לבקש אישור מיוחד לגביה, חשוב שתכירו את

קרא עוד »
בניין רב קומות
מקרקעין
נדל"ן

עומד לרכוש נכס או למכור נכס? להשכיר או לשכור? מציעים לך עסקה במקרקעין? רכישת דירה מקבלן הנכס שלך הופקע? האם לרכוש או למכור נכס בדמי

קרא עוד »
מקרקעין
התחדשות עירונית בירושלים

תנופת הבנייה והפרויקטים אשר מתרחשים בעיר ירושלים בשנים האחרונות משנים את פני עיר הבירה ללא הכר, וגם אתם יכולים להצטרף לתנופה. התחדשות עירונית בעיר ירושלים

קרא עוד »