חיפוש

מהם הסיכונים בהעסקת עובדים ללא חוזה כתוב?

אם אתם מנהלים או בעלי עסק אתם בוודאי מודעים למורכבויות הרבות שניהול מביא עימו. במידה ואתם מעסיקים עובדים חשוב שתדעו שאתם חייבים לחתום מולם על חוזה העסקה טוב ומקצועי. זאת על מנת להבטיח את הזכויות שלהם, כמו גם את החובות שלהם, ולא פחות חשוב – להיות מכוסים מבחינה משפטית. במאמר זה נסביר על החשיבות של העסקת עובדים עם חוזה כתוב, מה הסיכונים במידה ולא ועוד כמה דברים שחשוב לדעת על חוזה מול עובדים.

 

העסקת עובדים ללא חוזה – סיכונים מרכזיים

העסקת עובדים ללא חוזה כתוב כרוכה במספר סיכונים משפטיים ותפעוליים, חשוב להכיר אותם על מנת לוודא שאתם אכן חותמים על חוזה וכדי לדעת מה צריך להופיע בחוזה, כך שתהיו מכוסים מבחינה משפטית. בגלל שהנושא מורכב ויש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע ולקבל ייצוג משפטי למעסיקים חשוב שהייעוץ יעשה על ידי עורכי דין מעולים בעלי מוניטין מצוין אשר מתמחים בתחום ומכירים אותו לעומק.

חוזה עבודה

פירוט של מספר סיכונים מרכזיים אליהם שחשוב לקחת בחשבון

 

חוסר בהירות בתנאי העבודה

ללא חוזה כתוב, יכולים להיווצר אי הבנות לגבי תנאי העבודה, כולל שעות העבודה, השכר, החופשות, וההטבות הנלוות.

 

קושי בהוכחת תנאים מוסכמים

נכון, כולנו מקווים שלא נקלע למצבים לא נעימים, אך אלה קורים לעיתים בחיים. במקרים של מחלוקות או סכסוכים בין העובד למעסיק, יהיה קשה להוכיח את התנאים שהוסכמו בעל פה. זה יכול להוביל לסכסוכים משפטיים ולפסיקות לרעת המעסיק. במקרים מסוימים אתם חשופים להגברת הסיכון לתביעות משפטיים. עובדים עשויים להגיש תביעות בגין תנאי עבודה לא הוגנים או הפרת זכויות, והמעסיק יתקשה להגן על עצמו ללא חוזה כתוב.

 

אין חוזה? מדובר בחוסר עמידה בחוקי עבודה

בארץ ישנם חוקים מוסדרים להעסקת עובדים. במסגרת זו החוק מחייב שהמעסיק יספק לעובד חוזה כתוב עם פירוט תנאי העבודה. אי קיום חובה זו יכול להוביל לקנסות ולעיצומים מצד הרשויות.

חתימה על חוזה עבודה

פגיעה במוניטין

אנחנו בטוחים שאתם מתייחסים אל העסק שלכם ברצינות ושואפים לשדר לעולם מקצועיות ואיכות. מעסיק שאינו מקפיד על החוזים הכתובים עלול לפגוע במוניטין שלו בקרב עובדים פוטנציאליים ובקרב לקוחות.

 

הפחתת אמון והנעה של העובדים

עובדים שמרגישים כי אין להם ביטחון תעסוקתי או שאינם מוגנים על פי חוזה כתוב עשויים להיות פחות נאמנים ומחויבים למקום העבודה. חוזה מאפשר גם להם, וגם לכם, להרגיש בטוחים וכך לייצר יחסי עובד מעביד הרבה יותר טובים וקלים לתפעול.

 

מה צריך להופיע בחוזה?

כל תנאי ההעסקה לרבות שכר, חופשות, תנאי פנסיה ועוד. הרשימה ארוכה למדי ולכן אנחנו ממליצים להתייעץ עם אנשי מקצוע שיעזרו לכם להרכיב חוזה איכותי, חוקי המכיל את כל הפרטים החשובים. לסיכום, כדי למנוע סיכונים אפשריים מומלץ תמיד להעסיק עובדים עם חוזה עבודה כתוב, המפרט את כל התנאים והזכויות של שני הצדדים. וודאו שאתם מכינים חוזה מצוין, חוקי ואיכותי. בהצלחה!

קריאת חוזה עבודה

אולי יעניין אותך גם

האם ניתן להתנגד להוצאה לחל"ת?
עורך דין דיני עבודה
האם ניתן להתנגד להוצאה לחל"ת?

מהו חל"ת? חופשה ללא תשלום.  יציאה לחופשה ללא תשלום יכולה להתקיים כאשר העובד מבקש חופשה כזאת, או כאשר המעסיק מוציא עובד לחל"ת. מהן הזכויות של

קרא עוד »