חיפוש

מהם תנאי הסף לקבלת אזרחות רומנית?

ברומניה התנהלה עד ימי מלחמת העולם השנייה קהילה יהודית גדולה, לאחר המלחמה חלק גדול ממנה הגיע לישראל ולאחר סגירת מסך הברזל האפשרות לצאת ממנה הייתה מורכבת יותר. בשנת 1991 עם נפילת הגוש הקומוניסטי המצב השתנה ובשנת 2007 עם קבלת רומניה לאיחוד האירופי, ישראלים רבים שמקורם מרומניה ביקשו להבין ולדעת מה הם תנאי הסף לקבלת אזרחות רומנית?

 

כיצד התקבע החוק המגדיר מי זכאי לאזרחות רומנית?

רומניה הייתה מדינה שאפשר לומר סבלה לא מעט מהמצב באירופה. במהלך מלחמת העולם השנייה היא נכבשה על ידי הנאצים, לאחר מכן ברית המועצות השתלטה עליה פוליטית והפכה אותה לחלק מהגוש הקומוניסטי. עובדות אלו לא תרמו ליהודי רומניה שרבים מהם נאלצו לברוח מהמדינה ובדרך לוותר על הזכויות שלהם.

המצב השתנה עם נפילת הגוש הקומוניסטי בסוף שנות ה80 של המאה הקודמת. בשנים הללו קבע המחוקק הרומני את החוק המגדיר את הזכאות עבור הוצאת אזרחות רומנית. במהלך השנים החוק שונה מעת לעת, ובשנת 2007 לאחר קבלת רומניה לאיחוד האירופי, הדרישה והבקשות לקבלת אזרחות רומנית בקרב ישראלים גברה. החוק המגדיר את הזכאות לקבלת האזרחות הרומנית מגדיר למי יש זכאות לכך.

חוק האזרחות הרומנית

כיצד מגדיר החוק הרומני את הזכאים לקבלת אזרחות?

החוק הרומני שהתפתח משנת 1991 ועד היום העמיד את הדרישה או את תנאי הסף עבור הוצאת אזרחות רומנית על שלושה סעיפים עיקריים הנוגעים לישראלים המבקשים להשיג את האזרחות הרומנית.

  1. סעיף זה בא להגדיר את מי שעזב את רומניה בנסיבות כאלו ואחרות ולא וויתר על האזרחות הרומנית שלו. הסעיף הנ"ל מתייחס לשלוש נקודות זמן ממוקדות:
  • מי שעזב את המדינה במהלך התקופות הבאות:

ינואר 1950 ועד ינואר 1952

יולי 1964 עד סף שנת 1965

  • בניהם של מי שעזב את רומניה בשתי התקופות הללו, רשאים להגיש בקשה
  • אזרח רומניה שעזב את המדינה ברצון או בכפיה לאחר 1971 ולא וויתר על האזרחות הרומנית.
  1. עבור מי שנדרש לעזוב את המדינה בכפיה או בשל סיבות אחרות ובשל כך נאלצו לוותר על האזרחות הרומנית, עומדת הזכות להם ולילדיהם אם טרם מלאו להם 18 להגיש בקשה לצורך הוצאת אזרחות רומנית.
  2. הבנים והנכדים של אלו שאולצו לעזוב את רומניה רשאים להגיש בקשה לצורך הוצאת אזרחות רומנית.

 

השלבים הנדרשים לצורך הוצאת אזרחות רומנית

השלבים הנדרשים על מנת לקבל את האזרחות הרומנית עוברים מספר שלבים בדרך אל הדרכון האירופאי המיוחל, שבאמצעותו אפשר להתנהל במדינות האיחוד ללא הגבלה הם שלבים עיקריים שיכול ויהיו עוד פרטים קטנים יותר שתצטרכו להשלים. בשלב הראשון תתבצע בדיקת הזכאות. אתם יכולים לעשות זאת לבד, או באמצעות אתרי אינטרנט שונים, הדרך המומלצת היא לגשת לעורך דין מקצועי בתחום עם כל המסמכים שיש בידיכם ולבדוק את הזכאות שלכם, האם היא בכלל קיימת.

לאחר בדיקת הזכאות, יש להגיש בקשה רישמית לרשויות ברומניה. הבקשה תכלול כמובן מילוי טפסים נדרשים וכן הצגת מסמכים שונים גם מהרשויות בישראל המעידים על הזיקה שלכם לרומניה. לאחר הגשת הבקשה, יתחיל הליך של אישור הבקשה. ולאחריה תתקבל התשובה האם יש או אין זכאות. חשוב לדעת שלעיתים קרובות עלול התהליך להמשך זמן לא קצר. במקרים קיצוניים בהם הבקשה נדחית, יש אפשרות להגיש ערעור על ההחלטה.

בקשה לאזרחות

אולי יעניין אותך גם

4 תנאים לקבלת אזרחות אוסטרית
אזרחויות ודרכונים
4 תנאים לקבלת אזרחות אוסטרית

במרבית מדינות אירופה, חוקי האזרחות קובעים כי הזכאות לאזרחות מותנית בקשר דם בלבד, ללא קשר למקום היוולדו של האדם. כיום, עם התיקון לחוק האזרחות האוסטרית,

קרא עוד »
חתימה
אזרחויות ודרכונים
איך להוציא אזרחות פורטוגלית

ההטבות שקיימות לכל אזרח מהאיחוד האירופאי למימוש בתוך יבשת אירופה הן מעבר לכל דמיון. ככל שמעמיקים יותר ויותר, מגלים את היתרונות הכלכליים, חברתיים, חינוכיים ואפילו

קרא עוד »
אילו מסים יש בעת מעבר לחו"ל?
אזרחויות ודרכונים
אילו מסים יש בעת מעבר לחו"ל?

ישראלים רבים בוחרים לרדת מהארץ משלל סיבות שונות ומגוונות. כמו עבודה חדשה או מגורים ליד קרובי משפחה במדינה רחוקה עם תרבות אחרת. הכסף מעסיק את

קרא עוד »
מסמך
אזרחויות ודרכונים
המדריך להוצאת דרכון פולני

אם תמיד חלמתם לגור בעיר בירה אירופאית קלאסית, לעבוד בשעות ובתנאים שרק באירופה העובדים מקבלים, לנצל את סופי השבוע ואת החופשות כדי לטייל בכל רחבי

קרא עוד »
פספורט זר
אזרחויות ודרכונים
מדריך הוצאת דרכון זר

חושבים להוציא דרכון זר? נדמה לכם שאולי גם אתם זכאים לכך? אם כך, אין ספק שאתם צודקים והאמת היא, שלא כדאי לוותר על כך. דרכון

קרא עוד »