חיפוש

מהי התנגדות לצוואה ואיך מגנים על עצמכם בתהליך

צוואה היא מסמך אשר יכול לגרום לריבים רבים בקרב משפחות רבות. מי שעורך את הצוואה קובע מי יירש את הרכוש שלו לאחר מותו. יכול להיות מאוד מתסכל לגלות, לאחר פטירתו של אדם קרוב כי הצוואה שהוא ערך לא משקפת את מה שאנחנו רואים לנכון. ניתן להביא לביטול ופסילה של צוואות אבל לשם כך, חשוב לחקור את הנושא הזה יותר לעומק. אנחנו נדבר על מהי התנגדות לצוואה ואיך תוכלו להגן על עצמכם בתהליך.

 

מהי התנגדות לצוואה?

התנגדות לצוואה היא מצב שבו מערערים על תוקפה של צוואה בטענה כי היא לא משקפת את רצונו האמיתי של המצווה. את כתב ההתנגדות צריך להגיש לרשם לענייני ירושה והם כבר ינתחו את התיק שלכם. אם הבקשה תתקבל, הצוואה תיפסל וכך בעצם לא יינתן לה תוקף משפטי.

 

מי יכול להגיש התנגדות לצוואה?

כל מי אשר 'מעוניין בדבר' יכול להגיש התנגדות לצוואה. מעוניין בדבר = אדם שיש לו עניין כלכלי בהקשר לאותה הצוואה. מי שיש לו בעצם אינטרס בכך שתיפסל הצוואה. לדוגמה, יורש על פי דין אשר לא נכלל בבקשה לצו ירושה יהיה ראשי להגיש התנגדות לצוואה. יורש על פי דין שחלקו הוקטן גם יוכל לעשות זאת.

צוואה ומסמך צוואה

מגבלות זמן

התנגדות לצוואה צריכה להיות מוגשת בפרק זמן של עד שבועיים ממועד פרסום הבקשה בעיתונות. ניתן לראות את מועד הפרסום באתר של רשם הירושה. חשוב לדעת כי ניתן לבקש הארכת מועד לרשם לענייני ירושה כך שתהיו פחות לחוצים בזמן.

כך בעצם תוכלו להתכונן ולהגיש את ההתנגדות שלכם. כדי לקבל את האישור להארכת מועד להגשת התנגדות, אתם תצטרכו להסביר מהי הסיבה שבגללה אתם זקוקים לזמן נוסף.

 

כמה זמן לוקח לתהליך הזה?

אין לזה תשובה אחת. זה יכול להשתנות בהתאם לגורמים רבים. גורמים כמו לדוגמה מורכבות התיק וכדומה. בדרך כלל לוקח לתהליך הזה בערך חצי שנה מהגשת ההתנגדות לצוואה – אבל כמו שאמרנו קודם לכן, זה עלול להשתנות בהתאם לתיק שלכם.

 

איך מגנים על עצמכם בתהליך?

המלצה שלנו, תקחו עורך דין ירושה ותבקשו ממנו לעבור איתכם את התהליך הזה. עורך דין ירושה מכיר את הנושא הזה לעומק ויכול לעזור לכם למצוא סעיפים בצוואה אשר לא ברורים מספיק. כך בעצם הוא יעזור לכם לעשות ערעור ולהתנגד לצוואה. חשוב שתעבדו עם עורך דין מקצועי וטוב. עורך דין שאתם יכולים לסמוך עליו בעיניים עצומות.

 

לסיכום

התנגדות לצוואה הוא נושא מעניין ועם המון מורכבויות. נושא הצוואה הוא נושא רגיש בקרב משפחות רבות ולכן צריך להתייחס אליו בהתאם. חשוב לדעת כי התנגדות לצוואה הוא תהליך אשר לוקח זמן ולכן חשוב מאוד שתהיו סלבניים. המלצנ שלנו – תעבדו עם עורך דין ירושה. הוא מבין בנושא הזה ויחסוך לכם המון זמן, אנרגיה ותסכול.

ייעוץ לעורך דין ירושה

אולי יעניין אותך גם

רצון אחרון וצוואה
עורך דין צוואות וירושות
כל מה שחשוב לדעת על צוואה

עריכת צוואה היא צעד חשוב ומשמעותי בתכנון העתיד האישי והמשפחתי שלכם. צוואה מאפשרת לכם לקבוע מראש את אופן חלוקת הרכוש והנכסים לאחר הפטירה, בהתאם לרצונותיכם

קרא עוד »
עורך דין צוואות וירושות
קבלת דירה בירושה

אזרחים רבים מקבלים דירה בירושה מקרוב משפחה ועליהם לבצע את כל התהליכים הבירוקרטיים כדי שנכס זה יירשם על שמם.   הליך של קבלת דירה בירושה

קרא עוד »