חיפוש

האם אדם עם רישום פלילי יכול להשיג דרכון פורטוגלי

בשנת 2015, החליטה ממשלת פורטוגל, להקל במידה משמעותית על ישראלים הרוצים להפוך לאזרחי המדינה, ולקבל דרכון פורטוגלי.

להחלטה זו היו שיקולים שונים, חלקם היסטוריים וחלקם כלכליים, אולם, כמו כל מדינה אחרת, גם פורטוגל לא מעוניינת לקבל אליה עבריינים.

 

סוגי עבירות

ממשלת פורטוגל מבחינה בין מספר סוגי עבירות שונות, כשהיא מתבקשת להחליט, על זכאות לקבלת דרכון פורטוגלי. עבירות קלות, במרבית המקרים, לא ימנעו את קבלת האזרחות הפורטוגלית, אולם, עבירות חמורות יותר, יכולות להוות מכשול בהוצאת הדרכון.

 

עבירות עם עונש מאסר

ממשלת פורטוגל מתייחסת לעבירות חמורות, כעבירות שיש עבורן עונש מאסר. עבירות שעבורם עונש המאסר הוא של 3 שנים או יותר, מהווה בעיה ממשית, בדרך להוצאת הדרכון הפורטוגלי. חשוב להדגיש, שאין מדובר על עונש בפועל, אלא על הענישה המקסימלית האפשרית, לעבירה מסוג זה, הקיימת בחוק של פורטוגל ולא של ישראל.

באופן זה יכול להיות, שאדם אשר ריצה שנתיים של מאסר בישראל, על עבירה מסוימת, לא יוכל להוציא דרכון פורטוגלי, כיוון שבפורטוגל קיים עונש רב יותר, על עבירה זו. במקרים אחרים, תאפשר ממשלת פורטוגל, קבלת דרכון לאדם, שריצה מאסר של 4 שנים בישראל, כיוון שבפורטוגל העונש על העבירה שביצע, נמוך מזה.

 

עבירת תנועה

עבירות תנועה, נחלקות לעבירות קלות ועבירות חמורות, על פי לעונש המוטל. עבירה חמורה, תוביל לפתיחת הליכים פליליים כנגד הנאשם. המשפט עלול להסתיים בעונש כבד: קנס כספי גבוה, שלילת רישיון הנהיגה, מאסר על תנאי, ואף מאסר בפועל. העבירות המוגדרות כחמורות הן: נהיגה בשכרות, גרימת מוות ברשלנות, הפקרת אדם לאחר תאונה, תאונת דרכים עם נפגעים ועוד. לכן, גם במקרה של עבירת תנועה חמורה, עלול להיות קיים רישום פלילי, שימנע את האפשרות להוציא דרכון פורטוגלי.

 

רישום פלילי

רישום פלילי הוא תמצית ממוחשבת, הקיימת על עבירות והרשעות של אדם, והעונשים שניתנו לו בגינן. לעומתו, רישום משטרתי הוא זימון לחקירה פלילית במשטרה. לכל רישום פלילי בגין הרשעה בבית משפט, יש תאריך התיישנות ותאריך מחיקה, אולם, ככל שהעונש על העבירה גבוה יותר, תקופת ההתיישנות והמחיקה שלו, יתארכו בהתאם.

 

מחיקת רישום פלילי

הליך מחיקת הרישום הפלילי, מתבצע באמצעות הגשת חנינה לנשיא המדינה, בקשת סגירת רישום פלילי במשטרה, תוגש לקצין החקירות במשטרה, ביחידה החוקרת או למטה הארצי בירושלים. בנוסף, חשוב להיוועץ עם עו"ד העוסק בתחום, על מנת לבחון האם ניתן למחוק רישום זה.

 

לסכום

ממשלת פורטוגל מבחינה בין מספר סוגי עבירות שונות, כשהיא מתבקשת להחליט, מי זכאי לקבל את האזרחות הפורטוגלית ולקבל דרכון ומי לא, עבירות חמורות, יכולות להוות מכשול בהוצאת הדרכון. ממשלת פורטוגל מתייחסת לעבירות חמורות, כעבירות שיש עבורן עונש מאסר, לפי הענישה המקסימלית האפשרית, הקיימת בחוק הפורטוגלי.

 

מפה ודרכון

אולי יעניין אותך גם

4 תנאים לקבלת אזרחות אוסטרית
אזרחויות ודרכונים
4 תנאים לקבלת אזרחות אוסטרית

במרבית מדינות אירופה, חוקי האזרחות קובעים כי הזכאות לאזרחות מותנית בקשר דם בלבד, ללא קשר למקום היוולדו של האדם. כיום, עם התיקון לחוק האזרחות האוסטרית,

קרא עוד »
חתימה
אזרחויות ודרכונים
איך להוציא אזרחות פורטוגלית

ההטבות שקיימות לכל אזרח מהאיחוד האירופאי למימוש בתוך יבשת אירופה הן מעבר לכל דמיון. ככל שמעמיקים יותר ויותר, מגלים את היתרונות הכלכליים, חברתיים, חינוכיים ואפילו

קרא עוד »
אילו מסים יש בעת מעבר לחו"ל?
אזרחויות ודרכונים
אילו מסים יש בעת מעבר לחו"ל?

ישראלים רבים בוחרים לרדת מהארץ משלל סיבות שונות ומגוונות. כמו עבודה חדשה או מגורים ליד קרובי משפחה במדינה רחוקה עם תרבות אחרת. הכסף מעסיק את

קרא עוד »
מסמך
אזרחויות ודרכונים
המדריך להוצאת דרכון פולני

אם תמיד חלמתם לגור בעיר בירה אירופאית קלאסית, לעבוד בשעות ובתנאים שרק באירופה העובדים מקבלים, לנצל את סופי השבוע ואת החופשות כדי לטייל בכל רחבי

קרא עוד »