חיפוש

5 הדברים שצריך לדעת כאשר כותבים צוואה

כתיבת צוואה עלולה להיות מורכבת עבור רוב האנשים. לאנשים רבים מאוד קשה לחשוב על הרגע שבו יעזבו את העולם ולהתכנס לכתיבת הצוואה ולחשוב מי יקבל ומה יקבל, בוודאי כאשר מדובר על חלוקה לכמה נפשות. יש כמה דברים מאוד חשובים שכדאי לדעת לפני שמתחילים בכתיבת הצוואה, ריכזנו בפנים 5 דברים שמאוד חשוב שתדעו, לפני שאתם מתחילים בכתיבת הצוואה שלכם.

 

קודם כל – מה היא צוואה

בישראל, חוק הירושה קובע בנוגע לדין צוואות וירושות. אומנם מדובר בדמיון רב, אך מדובר על נושאים משיקים, והחוקים של צוואות וירושות הוא שונה. ירושה נעשית לפי דין או על פי צוואה, כאשר הנפטר לא השאיר אחריו צוואה בתוקף ובה יהיה כתוב מה יעשו הרכוש שלו לאחר מותו, יורשיו של הנפטר יקבעו לפי חוק באמצעות צו ירושה.

 

היורשים על פי הדין

סעיף מספר 10 בחוק הירושה הוא זה שקובע מי הם היורשים על פי הדין, לפי החוק הקדימויות בין היורשים הוא סדר הקרבה המשפחתית לנפטר. היורשים הראשונים הם בן או בת הזוג והצאצאים, אם אין צאצאים, הירושה עוברת אל ההורים, לאחר מכן אל האח וכן הלאה. אם לנפטר אין קרובי משפחה, הירושה עוברת אל מוסד אפוטרופוס כללי, שהם היא בהקאה למספר שנים אם יורשים יופיעו לפתע.

 

התנגדות למתן צו ירושה

לעיתים, יהיו מתנגדים לצו הירושה. הסיבות יכולות להיות מידע על קיום של צוואה או על יורשים לפי דין שאינם מוזכרים בבקשה לצו. התנגדות למתן צו ירושה יכולה להיעשות תוך 14 ימים מיום פרסום ברשומות או בעיתונות היומית.

לאחר הגשה של התנגדות, נערך לגביי בירור בבית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט יוכל לפסוק על קבלה, דחייה של ההתנגבות או שינוי הירושה בהתאם לטענות. נתקלתם בהתנגבות למתן צו ירושה? מומלץ לפנות אל עורך דין צוואה ברמת גן.

 

הרשאים לרשת לפי הצוואה

למעשה, בצוואה ניתן להוריש לכל גורם, מלבד אנשים ניתן להוריש גם לגופים וארגונים. אדם אשר הורשע בהליך פלילי במקרה שהיה מעורב בגרימה למוות הנפטר, לא יהיה יוכל לרשת גם אם הוא היה מוזכר בצוואה. בנוסף, גם מי שהורשע בפלילים בקשר לצוואה עצמה כמו למשל זיוף, העלמה ועוד, לא יהיה יוכל לרשת את הצוואה.

 

איך עושים צוואה

ניסוח צוואה הוא למעשה אמצעי שיאפשר לכם להגדיר כיצד ההון והרכוש שלכם יתחלק לאחר המוות. כמו כן, זו דרך לוודא שהצוואה תגיע לידיים הנכונות והצוואה תחולק בצורה הוגנת בין היורשים, והרצון שלכם יבוא לידי ביטוי ובאופן ברור וחד משמעי. חשוב מאוד לדעת איך כותבים צוואה, כזו שתהיה תקפה באופן משפטי.

 

לסיכום

צוואה עלולה להיות נושא מלחיץ עבור אנשים רבים, אך חשוב מאוד לוודא את כתיבת הצוואה בצורה נכונה ומשפטית בכדי שהצוואה תוכל להתממש בצורה הטובה ביותר ולדאוג לכך שתהיה מחולק באופן הוגן וראוי לכולם.

וויל כותב

אולי יעניין אותך גם

4 טיפים למציאת עוד תותח!
עריכת דין
4 טיפים למציאת עו"ד תותח!

יצירת קשר עם עורך דין (מכל תחום) מצריכה היכרות עם טיפים בסיסיים שיאפשרו לבחור נכון. שכן, מדובר בבעל מקצוע שצריך ללוות אתכם על הצד הטוב

קרא עוד »