חיפוש

5 דוגמאות לתביעות על לשון הרע בישראל

בישראל מאז 1965 קיים חוק לשון הרע. חוק זה אוסר על הפצה של דברים שעלולים לבזות, להשפיל או לפגוע באדם או בתאגיד בצורה נפשית, חברתית או כלכלית. במקרה של לשון הרע, רשאי הנפגע להגיש תביעת נזיקין ולקבל בשל כך פיצויים ממפיץ המידע. לפניכם 5 דוגמאות למקרים בהן ניתן לתבוע על לשון הרע ותביעות דומות. 

 

1 – תביעות לשון הרע בישראל, הסבר קצר

בישראל בכדי לתבוע תביעת נזיקין יש צורך בהוכחת עוולה. עוולה היא פעולה שלא כדין שבגינה נגרם הנזק שבגינו תובעים את תביעת הנזיקין. לשון הרע היא אחת מהעוולות המוכרות בחוק הנזיקין של מדינת ישראל. ניתן לתבוע תביעת נזיקין בגין לשון הרע ללא הוכחת נזק עד לסכום של 100 אלף שקלים במקרים מסוימים. בכדי להגיש תביעה שכזאת, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לשון הרע.

עורך דין לשון הרע

2 – תביעה בגין פרסום שלילי ברשת חברתית

תביעות לשון הרע רבות מוגשות בשנים האחרונות בשל פרסומים ברשתות החברתיות השונות. ישראלים רבים לא מודעים לכך, אבל פרסום ברשתות החברתיות על אדם או קבוצה של בני אדם יכול להיחשב כלשון הרע במקרים רבים.

לשון הרע במקרים של פרסום ברשתות החברתיות יכול לזכות את הנפגע בפיצוי של 50 אלף שקלים ללא הוכחת נזק, ובמקרים שהוכח שהמפרסם רצה לגרום לנזק אבל לא הצליח בכך, סכום הפיצויים שיקבעו יכול להגיע עד 100 אלף שקלים. גם פרסום כלאחר יד יכול להיחשב כלשון הרע, במקרה ויש בו כדי לפגוע או להשפיל אדם או קבוצת אנשים.

 

3 – תביעה בגין פרסום שקר בתוכנית טלוויזיה

ישנם מספר מקרי תביעת לשון הרע מפורסמים, שהוגשו בעקבות שקרים שהוצגו בתוכנית טלוויזיה זאת או אחרת. מקרים של לשון הרע בתפוצה רחבה כל כך, גורמים בדרך כלל לנזק למושא לשון הרע. לכן במקרים אלה נפסקים לעיתים קרובות פיצויים גבוהים, כלומר מעל לסכום של 100 אלף שקלים.

עורך דין לשון הרע

4 – תביעה בגין לשון הרע כלפי מועסק לשעבר

מקרים בהם מועסק לשעבר תבע את המעסיק הקודם שלו בגין לשון הרע הם נפוצים מאוד. דבר זה נובע מכך שישראלים רבים לא מבינים שגם שיחה פרטית או שליחה של מייל או הודעה לאדם אחד בלבד, יכולים להיחשב כלשון הרע. במקרים מסוימים בהם המעסיק הקודם גרם לפגיעה בעבודתו הנוכחית או הפוטנציאלית של המועסק שלו, ניתן לתבוע גם בגלל אובדן השכר בעבודה שנפגעה.

 

5 – תביעה בגין ביקורת שלילית על בית עסק

לאחרונה התפרסמו מספר מקרים של תביעות לשון הרע, שהוגשו על ידי בעל עסק כנגד לקוח לא מרוצה. במקרים אלה הלקוח פרסם את החוויה השלילית שהייתה לו בבית העסק בצורה פומבית וכך גרם לפגיעה בעסק. בחלק מהמקרים בהם נמצא שהביקורת שפורסמה הייתה מוצדקת, יצא הלקוח מנצח במשפט הנזיקין.

| עורך דין לשון הרע

אולי יעניין אותך גם