חיפוש

מה זו תביעת לשון הרע ומה הפיצוי שמגיע לתובע?

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה ניכרת במספר התביעות ללשון הרע שמוגשות לבתי הדין השונים. עובדה זו הובילה להתעניינות בקרב הגולשים שלנו שביקשו להכיר בתביעה זו מקרוב. החלטנו שלא להישאר אדישים לצורך. לכן, העלינו את המדריך הנוכחי שיציג בפני כל דורש את ההגדרה של תביעה זו והפיצויים שצפויים להגיע לתובע. הישארו כאן ותהיו בטוחים שיש בידיכם את כל המידע הדרוש בנושא.

 

תביעת לשון הרע – מהי?

סביר להניח שאתם מכירים במושג "לשון הרע" או "הוצאת דיבה". אם כך, כדאי שתדעו שההגדרה המוכרת לכם אינה שונה מבחינה משפטית. שכן, מדובר בנזקים שבאו לידי ביטוי לאחר שנאמרה או נכתבה דיבה על שמו של אדם, עסק או חברה.

מי שחוו תרחיש שכזה, יכולים לפנות לעורך דין שיבדוק אם אכן נאמר לשון הרע שפגע בשם הטוב של התובע. במידה וכן, יהיה צורך בהגשת תביעה לבית המשפט, שתאפשר לקבל את הפיצויים המגיעים בהתאם לקבוע בחוק.

תְבִיעָה

הפלטפורמות הנפוצות שמובילות לתביעות לשון הרע

חשוב שתכירו בדרכים השונות שמובילות לא פעם לתביעת לשון הרע, רגע לפני שנציג בפניכם את הפיצוי שמגיע למי שמגיש תביעת לשון הרע. הדרך הראשונה עוברת בדיגיטל והיא כוללת בין היתר את הפלטפורמות הבאות לדוגמא:

  • פייסבוק
  • טוויטר
  • אינסטגרם
  • וואטסאפ וכו'

המסרים שעוברים בפלטפורמות אלה עשויים לכלול לא פעם הפצה של תוכן דיבתי שיכול לעבור מפה לאוזן במהירות עצומה. כאמור, מצב שכזה מצריך פנייה בהולה לעורך דין אברהם–טל שבקיא בנושא, כדי שניתן יהיה לבדוק את האפשרות להגשת תביעה. הדרך השנייה שגורמת להוצאת דיבה באה לידי ביטוי תוך הגשת תלונת שווא לרשויות (למשל, למשטרה), במטרה לפגוע בשמו הטוב של אדם או בית עסק. חשוב לציין שתלונות שמתגלות כתלונות סרק, עשויות לגרום לעוגמת נפש רבה למושא התלונה.

 

הפרמטרים שקובעים את גובה הפיצויים

מי שמכירים את עולם המשפט מקרוב, יודעים שגובה הפיצויים משתנה מתביעה אחת לאחרת. אנו מציגים את עובדה זו בתחילת הפסקה, כדי שיהיה ברור שגובה הפיצויים על תביעות לשון הרע  משתנה בהתאם לפרמטרים הבאים:

  • היקף התפוצה: ככל שהתפוצה תהיה גדולה יותר, כך הפיצוי יהיה גבוה יותר
  • הנזק: צריך לבחון את היקף הנזק שנגרם
  • הכוונה: יש לבדוק אם מדובר בכוונת זדון

 

מהו גובה הפיצויים?

בירור שערכנו בנושא העלה שתביעת לשון הרע שתסתיים ללא הוכחת נזק, עשויה להוביל לקבלת פיצוי של 50 אלף ₪. יש מי שעשויים לקבל פיצוי גבוהה יותר (100 אלף ₪) בעקבות תביעות שכללו הוכחה ממשית של כוונת פגיעה במכוון בכבודו ובשמו של התובע.

 

לסיום

עד כאן המדריך המקיף שריכז בפניכם את כל המידע הדרוש אודות תביעת לשון הרע והפיצויים שמגיעים בגינה. בשלב זה ברור לכם שתצטרכו לפנות לעורך דין מוסמך במידה ותגלו שנאמרו עליכם דברי דיבה בפלטפורמות שונות.

תביעת לשון הרע

אולי יעניין אותך גם

4 טיפים למציאת עוד תותח!
עריכת דין
4 טיפים למציאת עו"ד תותח!

יצירת קשר עם עורך דין (מכל תחום) מצריכה היכרות עם טיפים בסיסיים שיאפשרו לבחור נכון. שכן, מדובר בבעל מקצוע שצריך ללוות אתכם על הצד הטוב

קרא עוד »