פוסט טראומה – מה זה אומר, ומתי עליכם להיעזר בטיפול פסיכולוגי?

במהלך השירות הצבא חיילים רבים נחשפים לסיטואציות קשות, כולל הימצאות בסכנת מוות וחשיפה למראות קשים של מלחמה, פצועים והרוגים.

מדובר באירועים טראומתיים שעלולים לייצר תגובה נפשית חריגה בקרב מי שנחשף אליהם ולהשפיע באופן חד על המשך ההתנהלות בחיים, הן בשירות הצבאי והן בחיים האזרחיים.

לחייל בסדיר או חייל משוחרר הסובל מפוסט טראומה מהצבא מומלץ מאוד לשקול לפנות לטיפול, ולדרוש מהמערכת את המגיע לו כנפגע טראומה.

 

מהי פוסט טראומה?

פוסט טראומה, הנקראת גם הפרעה בתר חבלתית, היא מצב פסיכיאטרי בו מתפתחת הפרעה לאחר מעבר של אירוע טראומתי. הלוקים בפוסט טראומה עלולים לסבול ממגוון הפרעות שליליות למהלך החיים כגון סיוטי לילה, חרדות, עצבנות מוגברת, מחשבות חודרניות ועוד.

 

פוסט טראומה – לעיתים מצב מורכב

אנשים המצויים בפוסט טראומה לעיתים נמצאים במצב מורכב שכן לא תמיד הם מבינים שהם לוקים בפוסט טראומה וזקוקים לעזרה וטיפול פסיכיאטרי. הדבר מתחדד לאור כך שרבות ממלחמות ישראל הגדולות כגון מלחמת יום כיפור ומלחמת שלום הגליל התרחשו לפני עשרות שנים בטרם היתה מודעות לדבר, ונפגעי הטראומה ממלחמות אלו לא טיפלו בפצעים הנפשיים קרוב לאירועים אלה.

 

מהם תסמינים של הלם קרב?

הלם קרב לאחר אירוע טראומתי עשוי לכלול תופעות כגון קשיים להירדם, סיוטים, עצבנות מוגברת ומחשבות טורדניות אודות האירוע הטראומתי. לחייל החווה תסמינים אלה מומלץ לפנות לגורם בריאות הנפש ביחידתו.

 

תביעת משרד הביטחון לאחר שחרור מצה"ל

במידה וצה"ל שיחרר חייל משירות עקב מצבו הנפשי בגלל חשיפה לאירוע טראומתי, או שהחייל כבר סיים את שירותו אך מתמודד עם פוסט טראומה בצבא, מומלץ עבורו לשקול להגיש תביעה נגד משרד הביטחון להכרה כנכה צה"ל בהתאם לחוק הנכים, ויסייע לו בטיפול הרפואי.

טיימינג עשוי להיות עניין קריטי בנושא הזה משתי סיבות: הסיבה הראשונה היא שככל שמטפלים מוקדם בפוסט טראומה כך הליך הטיפול קל יותר והנפגע עשוי להמשיך בחייו עם מינימום הפרעות מוקדם יותר; הסיבה השנייה היא שעלולה לחול התיישנות על המקרה במידה והחייל הגיש את התביעה לאחר שלוש שנים מיום שחרורו, ויתכן וקצין התגמולים לא ידון בה. בנוסף, ככל שעובר זמן רב יותר קשה יותר לברר את העובדות ולהוכיח טענות.

 

מה נדרש מחייל המעוניין לתבוע את משרד הביטחון?

במסגרת הליך התביעה, על החייל להציג עדויות להתרחשותו של האירוע הטראומתי, לתאר את התופעות מהן הוא סובל תוך הצגת עדויות שמדובר בתופעות חדשות שלא קדמו לאירוע.

 

תובעים את משרד הביטחון? היעזרו בעורך דין

המאירי ושות' הוא משרד עורכי דין המתמחה בייצוג חיילים שנפגעו בשירותם, משפחות שכולות ונכי צה"ל. המשרד מוביל בתחומו, ויעמוד איתכם בחזית המאבק המשפטי למען זכויותיכם. לצוות המשרד ניסיון של מעל 15 שנים בייצוג לקוחות מול משרד הביטחון, כולל הצלחות ותקדימים רבים.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram