חיפוש

כיצד מתייחסים בבתי המשפט לעבירה של סחר בסמים

סחר בסמים היא חלק מהעבירות הפליליות על שימוש והחזקה של סמים, המצויות בפקודת הסמים המסוכנים.

ישנם הבדלים מסוימים בצורה שבה בית המשפט רואה סחר בסמים, לעומת החזקה של סמים שמיועדים לשימוש עצמי.

מהם הבדלים אלו, וכיצד תוכלו להגן על עצמכם?

 

עבירת הסחר בסמים והעונש שלה

כאמור, סחר בסמים היא עבירה חמורה ובעלת השלכות קשות. החוק מגדיר סחר בסמים כמצב שבו האדם מתווך בנוגע לסמים בתמורה או שלא בתמורה (כאשר הנאשם יכול להיות המוכר הישיר או רק הבלדר).

העונש המקסימלי שנקבע בצד עבירה של סחר בסמים הוא עשרים שנות מאסר. עונש זה עשוי להינתן לאדם שסוחר בכל סם שהוא – בין אם הסם מוגדר כ'קל' ובין אם מוגדר כ'קשה'.

עם זאת, ישנו הבדל בדרך בה בית המשפט נוהג באדם שנעצר על החזקת סמים לשימוש עצמי, ובין אדם שנעצר על סחר בסמים ועשיית שימוש מסחרי בהם. ההבדל מתבטא בראש ובראשונה בענישה – עונש מקסימלי של עשרים שנות מאסר לסחר בסמים, לעומת עונש מקסימלי של שלוש שנים לשימוש עצמי בסמים.

ניתן לראות שאמנם סחר בכל כמות של סמים תגרור ענישה, אך ישנם הבדלים בין כמות גדולה לכמות קטנה יותר. אדם שנתפס כאשר הוא מחזיק סמים בכמות גדולה לא יוכל לטעון כי הוא עושה בהם שימוש עצמי, ולכן עונשו צפוי להיות גבוה יותר (אלא אם הוא מצליח להוכיח אחרת).

 

עבירות נוספות הקשורות בסמים

בפקודת הסמים המסוכנים מפורטות כל העבירות שניתן לעבור עליהן בנושא סמים – לרבות גידול, ייצוא, ייבוא, מכירה, שיווק, החזקה ועוד.

בישראל ישנה מדיניות אכיפה די נרחבת של נושא זה, ובתי המשפט נוטים להתייחס לכל עבירות הסמים בחומרה – ובראשן לסחר בסמים.

 

החשיבות של עורך דין לעבירות סמים

במידה ואדם עומד בפני הליך פלילי בגין עבירות סמים, עליו לדעת שצפוי לו הליך ממושך ולעיתים לא סימפטי בבית המשפט. במקרים כאלו, מומלץ לשכור עורך דין פלילי בעל ניסיון, שמתמקצע בתחום עבירות סמים (ובפרט בסחר בסמים).

עורך הדין יוכל לסייע לכם בכל הקשור להליך, לייעץ לכם מה מומלץ לומר וממה עדיף להימנע (על מנת למנוע מצב של הפללה עצמית), ולייצג את הנאשם מול הערכאות המשפטיות. באופן כללי, עורך הדין ינסה להראות כי הסחר בסמים היה רק מעידה חד פעמית, ושמלבד עניין זה – התיק הפלילי של הנאשם הוא ללא רבב.

יש לזכור שבמשפט הפלילי האדם מורשע רק אם הוכחה אשמתו מעבר לספק סביר. זו אחת הסיבות שלעורך דין בעל ניסיון ישנה חשיבות מכרעת בעניינים אלו – הוא יוכל להשתמש בניסיון שלו ובהיכרותו עם המערכת, על מנת לנסות ולערער את טענות התביעה. במידה והוא מצליח במשימה זו, הנאשם יזוכה מכל אשמה מחמת הספק.

 

כניסה לבית משפט

אולי יעניין אותך גם

4 טיפים למציאת עוד תותח!
עריכת דין
4 טיפים למציאת עו"ד תותח!

יצירת קשר עם עורך דין (מכל תחום) מצריכה היכרות עם טיפים בסיסיים שיאפשרו לבחור נכון. שכן, מדובר בבעל מקצוע שצריך ללוות אתכם על הצד הטוב

קרא עוד »