חיפוש

מהו תהליך של התרת נישואין ולמי זה מתאים?

התרת נישואין הינו תהליך פרידה רשמי המיועד לבני זוג שכל אחד מהם שייך לדת אחרת או אינו משתייך לעדה דתית בכלל. כדי לבצע את התרת הנישואין יש לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. ההליך מיועד אך ורק לזוגות נשואים שנחשבים ״מעורבים דתית״ ומעוניינים להיפרד באופן רשמי.

 

כיצד מתבצע הליך התרת נישואין?

הליך התרת נישואין מתחיל בבירור של השאלה האם ניתן לבצע את הליך הגירושין באחד מבתי הדין הדתיים בארץ או שלא. במידה ומדובר בזוג מעורב דתית, כלומר ששניהם שייכים לדתות שונות, רק בית המשפט יוכל להורות על התרת הקשר. הזוג הפרוד מגיש את הבקשה הזו לבית המשפט. לאחר מכן, בית המשפט שולח פניות אל בתי הדין הדתיים השונים אליהם משתייכים כל אחד מבני הזוג ובודק האם יש צורך בגירושין דתיים על פי החוק של אותה הדת.

 

מה קורה בעקבות פסיקת בתי הדין הדתיים השונים?

על פי הפסיקה של בתי הדין הדתיים באשר לצורך לבצע גירושים דתיים על פי אותה הדת, התרת הנישואין ממשיכה. במידה ונקבע כי יש צורך לבצע גירושים על פי הדין דתי, בני הזוג לא ממשיכים בתהליך התרת הנישואין ומתחילים הליך גירושים בערכאות הדתיות השונות בהתאם. במידה ואין צורך בגירושים דתיים, ניתן לבצע התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה.

 

מה ההבדל בין התרת נישואין לבין גירושים רגילים?

בין גירושים רגילים לבין התרת נישואין יש הבדל משפטי גדול. ברוב המקרים התרת הנישואין נעשית על פי חוקים משפטיים של מדינה זרה, על פי פסיקת ״דין מקום עריכת הטקס״. זאת כמובן בהתאם לחוות דעת מקצועיות שמגישים לבית המשפט בנוגע לאותו הדין הזר. החלוקה מבחינת מזונות והסדר הילדים מתבצעת באמצעות עורכי דין לענייני משפחה, המגישים מסמכים שונים שנכללים יחד עם הדין הזר. ההמלצה היא לנסח הסכם פרידה מסודר יחד עם עורך דין מקצועי, שיוכל לכוון אתכם לבצע את חלוקת הרכוש, זמני השהות עם הילדים ותהליך הפרידה באופן כללי, בצורה הטובה ביותר.

 

מה עושים במקרה שאין הסכמה של שני הצדדים?

במידה שאחד מבני הזוג מביע חוסר הסכמה לפרידה, רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא. זאת מאחר והתרת נישואין ללא הסכמה עלולה להיות מסובכת מאוד, לאור העובדה שהפרידה נעשית על פין דין זר. מצב של חוסר הסכמה לפרידה שווה למעשה לסרבנות גט. האופציה היחידה שניתן לעבור את ההליך הזה היא באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה.

את התביעה יש להגיש עם מסמכים ותצהירים שונים הנוגעים לאופי הקשר וכוללים את המעמד הדתי של הזוג. בהצהרה לבית המשפט ובכתב התביעה יש לפרט את הסיבות לרצון להתרת נישואין, לציין סכסוכים זוגיים ומה הסיבה העיקרית לפרידה, והאם היא כוללת חיכוכים אלימים. כל אלה יסייעו לבית המשפט להחליט האם יש להתיר את הנישואין או לא.

הליך רישיון נישואין

אולי יעניין אותך גם

4 טיפים למציאת עוד תותח!
עריכת דין
4 טיפים למציאת עו"ד תותח!

יצירת קשר עם עורך דין (מכל תחום) מצריכה היכרות עם טיפים בסיסיים שיאפשרו לבחור נכון. שכן, מדובר בבעל מקצוע שצריך ללוות אתכם על הצד הטוב

קרא עוד »