חיפוש

התנכלות בעבודה – איך ניתן להתמודד עם זה?

מקום העבודה יכול להיות כיף, משעמם, לא מאתגר ועוד. אך מה קורה כשמקום העבודה הופך להיות פוגעני ומזיק? כשזכות בסיסית שלכם נפגעת? ואיך אפשר להתמודד עם התנכלות במקום העבודה? כל זאת בכתבה שלפניכם.

 

מהי התנכלות בעבודה?

התנכלות במקום העבודה ובשמה הנוסף – התעמרות מתארת התנהגות אגרסיבית שעשויה להתבטא באופן פיזי או מילולי כלפי העובדים במקום. כאשר אופי ההתנהגות כולל: השפלה, יחס מזלזל, הטרדה, התעללות, התפרצויות, אלימות מילולית ואף פיזית והתנהגויות פוגעניות נוספות. כלומר, התנכלות בעבודה היא מצב בו העובד חש פגיעה בכבודו הבסיסי באופן חוזר ונשנה.

 

תחום אפור

כיום, לא קיימת הגדרה אחת להתנכלות בעבודה, ניתן להגדיר זאת באופנים שונים. לכן, קיימים מאפיינים נוספים שעוזרים להגדיר מהי התנכלות לעומת חוויות אחרות שיש לעובדים. המאפיינים מדגישים כי ההתעמרות צריכה להיות מתמשכת, קבועה, מוקצנת, כשנראה שקיימת כוונה של המבצע, שיש יחסים מעוותים בין הקורבן לפוגע וכן, יש הבדלי כוח. בנוסף, כאשר ההתנכלות גורמת לנזק פסיכולוגי, כלכלי ומקצועי.

 

מה אומר החוק בישראל

באופן די מפתיע, בישראל לא קיים חוק מוגדר לגבי איסור התנכלות במקומות העבודה. אמנם, במאי 2015 הגיעה לכנסת הצעת חוק למניעת התנכלות במקומות תעסוקה וקיבלה אישור בקריאה הטרומית, אך מאז הסטטוס של ההצעה לא השתנה. למרות זאת, בתי הדין האזוריים לתחום העבודה כן פסקו למתן פיצויים לעובדים שנתקלו בהתנכלות בעבודה, בנימוק שחוו עוגמת נפש.

 

מה שרואים מכאן לא רואים משם

מלכתחילה, כמובן שכדאי לבדוק טוב מקום עבודה לפני שמחליטים להתברג אליו. אך לא תמיד ניתן להבחין בדקויות מבחוץ. קרה וחוויתם סוג של התנכלות במקום העבודה, על ידי עמיתים, המעסיק, או אדם אחר שקשור, דעו שאתם זכאים להגיש תביעה משפטית כנגד המעסיק בבית דין לעבודה מתוקף כך שהופרה הזכות לכבוד האדם. בית הדין יכול לפסוק כי המעסיק מחויב לשלם לכם פיצוי בגין התנהגותו והפרת החוזה של העבודה.

 

אתם לא לבד

כפי שהבנו, התנכלות במקום עבודה עשויה להתקיים בדרכים שונות ולעיתים קשה להגדירה באופן מפורש. כאשר עובד מעוניין לתבוע את המעסיק עליו להוכיח כי אכן חווה התנכלות, לשם כך רצוי שיציג ראיות על ידי מסמכים, הקלטות, עדויות ועוד. בכדי להקל על התהליך ולעשות זאת בצורה מקצועית כדאי להיעזר באיש מקצוע, עורך דין דיני עבודה שמספק שירותים משפטיים ומתמחה בתחום של דיני עבודה.

 

לסיכום

התנכלות במקום העבודה אינה דבר נעים ונעדיף להימנע מימנה. אך עם זאת, היא קורת ביום יום במקומות שונים. כיום, לא קיים בישראל חוק מוגדר לדבר, אך בתי הדין האזוריים לעבודה נותנים מענה לנושא. במידה וחוויתם התנכלות, אתם רשאים להגיש תביעה לבתי דין אלה והם, עשויים לפסוק כי מגיעים לכם פיצויים. אלה שירצו ללכת בדרך פשוטה ובטוחה יותר, יכולים להיעזר בעורך דין דיני עבודה.

 

 

איש משפט

אולי יעניין אותך גם

האם ניתן להתנגד להוצאה לחל"ת?
עורך דין דיני עבודה
האם ניתן להתנגד להוצאה לחל"ת?

מהו חל"ת? חופשה ללא תשלום.  יציאה לחופשה ללא תשלום יכולה להתקיים כאשר העובד מבקש חופשה כזאת, או כאשר המעסיק מוציא עובד לחל"ת. מהן הזכויות של

קרא עוד »